Május utolsó vasárnapján azokra a hősökre emlékeztünk, akik a legdrágább kincset, az életüket áldozták egy szebb és élhetőbb Magyarországért.
A mi életünk abban a múltban gyökerezik, amelyben Ők éltek, dolgoztak és meghaltak. Jelen nem létezik az Ő áldozatuk nélkül. Jövőnk sem lehet, ha nem állunk meg a kegyeleti emlékhelyük, a sírjuk előtt, hogy néma főhajtással a Himnusz és a Szózat elénekelésével, kegyelettel emlékezzünk rájuk.
Fát ültettek ők, amely a tisztahitű erkölcs és becsület fája. A hit és a szeretet fája. A dolgos hétköznapok és a másik ember iránti tisztelet fája. Ezt a fát kell nekünk gondozni, ápolni, hogy gyümölcse az emlékezés felelősségét tovább éltesse bennünk és a jövő nemzedékében.
A Kecskeméti Református Egyházközség és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület immár sok éves hagyományként az ünnep előtti csütörtökön 13 órakor tartotta a Hírös Temetkezési Kft. Által üzemeltetett és nagyon szépen rendben tartott 230 éves Budai –úti Református Temető hősi parcellájában a megemlékezést és koszorúzást.
„NYUGOSZNAK ŐK A HŐS FIAK, DÚLÓ CSATÁK UTÁN NYUGOSZNAK ÉS SÍRJUK FELETT, HŐ EMLÉKEZÉS SZÁLL.”
Olvashatjuk az életnagyságú katonai szobor talapzatának négyzetes oszlopán. A szobrot Héjjas Mihály, a kecskeméti Pinceszövetkezet évtizedeken át volt elnöke készítette az első világháborúban meghalt fia emlékére. A körülötte lévő sírjeleken ötven ismert személy neve olvasható.
A részvevők között voltak leszármazottak, tisztelgők, az Egyesület és az Egyházközség vezetői, presbiterei, a Református Általános Iskola és a Református Gimnázium tanulói, a környéken működő oktatási intézmények népes küldöttségei, akik koszorút, virágot helyeztek el az emlékmű előtt.
Igei szolgálatot Varga Nándor elnöklelkész végzett. Ünnepi beszédet Sikari Kovács Béla, a Kecskeméti Lokálpatrióták Egyesületének elnöke tartott. A trombita szólót magyar Katonadalokból – Vigyázz! És Takarodó! – Vörösmarty Máté, a Református Gimnázium 10.a osztályos tanulója fújta.
A műsorban elhangzott Petyovszki Zita, a Bólyai János Gimnázium 10.d osztályos tanuló tolmácsolásában Radnóti Miklós: Tajtékos ég című verse.
A Kecskeméti Református Egyházközség Kecskeméti Vég Mihály Énekkara előadásában hallhattuk Gárdonyi Zoltán: Kánon október hatodikára című kórusművét.
Megható és igazán méltó megemlékezésnek voltunk tanúi.
dr. Tiba István
Még több kép látható a GALÉRIÁBAN.
|